SteveShiさんの映画レビュー・感想・評価

SteveShi

SteveShi

グレート・ビューティー/追憶のローマ(2013年製作の映画)

4.2

When you are old and rich, it’s time to do something really important. What’s the root of your life?>>続きを読む

CURE キュア(1997年製作の映画)

4.1

Classic psycho horror movie. Kind of like the silence of the lambs.

シンドラーのリスト(1993年製作の映画)

3.0

Typical capitalist way of rescuing people when you can buy lives in a shopping list. I feel awkward >>続きを読む

オッペンハイマー(2023年製作の映画)

3.5

Oppenheimer is a good project manager but weak at getting away from the setups. 3 hours long is real>>続きを読む

我、邪で邪を制す(2023年製作の映画)

3.7

So violent and so straightforward. You love what you love, you kill what you hate.

ゴッドファーザーPART II(1974年製作の映画)

4.1

Trust and betrayal, it’s all about business. Enemies have to be eliminated.

ゴッドファーザー(1972年製作の映画)

4.2

Pretty much running family business is like running an empire. An epitome of ever changing eras.

千年女優(2001年製作の映画)

3.7

I felt bored while watching, but in the end I was touched by the spirit.

アルピニスト(2021年製作の映画)

4.6

Absolutely philosophical climb. I was deeply moved by just watching him solo climbing even though I >>続きを読む

ナワリヌイ(2022年製作の映画)

3.8

They know he’s not gonna end up safe and sound, so they made the video since the beginning. Feels li>>続きを読む

花筐/HANAGATAMI(2017年製作の映画)

3.9

Beautifully filmed. Very dreamy while the core has the director’s aesthetics. Never been through a w>>続きを読む

狼たちの午後(1975年製作の映画)

4.5

He knows a lot about lots of things and still got no job. What a day for him and his loved ones.

レネットとミラベル/四つの冒険(1986年製作の映画)

4.2

Flows like the river. Girls talk in a comfortable way. An interesting comparison of urban and rural >>続きを読む

バービー(2023年製作の映画)

3.8

LA is the epitome of capitalism, always. People lashed the consumerism for fun.

ティファニーで朝食を(1961年製作の映画)

3.1

This movie is good for Monroe to act. Hepburn is not that type. Most impressive part, the cat’s acti>>続きを読む

弱虫ペダル(2020年製作の映画)

3.0

Adaptation from the original manga. Love the road bike. Watched a year or two years ago, can’t recal>>続きを読む

#マンホール(2023年製作の映画)

3.5

Kudos to Nakashima san. Great acting. Twisted plots are intentionally designed and unnatural. Feelin>>続きを読む

バンパイア・キッス(1988年製作の映画)

3.4

Nicolas’ performance made himself a meme. Great acting but quite weird to watch.

アフター・アワーズ(1985年製作の映画)

4.2

Definitely a great movie. Can’t help laughing all the way, and I love the twisted plots, you can’t e>>続きを読む

>|