DaikiYamamotoさんの映画レビュー・感想・評価

DaikiYamamoto

DaikiYamamoto

ゴジラ-1.0(2023年製作の映画)

4.3

I get a thing from this movie. That is a way to find meaning of living my life. The topic is change >>続きを読む

最高の人生の見つけ方(2007年製作の映画)

3.6

Even If we have intractable disease such as cancer, like have a limit of life, it would be not end o>>続きを読む

マネーボール(2011年製作の映画)

4.0

I got one thing from this movie. That is the importance of trying new things even if people who do i>>続きを読む

イエスマン “YES”は人生のパスワード(2008年製作の映画)

3.6

I knew it’s not good to say “yes” to everything, it’s better to say it in most cases. But it was goo>>続きを読む

いまを生きる(1989年製作の映画)

3.7

I thought this movie was out of review, in not good meaning, the average is overstated I think.

はじまりのうた(2013年製作の映画)

4.2

This movie’s song and story were very nicely matched, and I felt strongly something art is important>>続きを読む

アドレナリン(2006年製作の映画)

3.3

This movie was crazy setting, as main character always had adrenaline ,cuz he got a Chinese poison. >>続きを読む

コラテラル(2004年製作の映画)

3.4

Last 40 minutes, suddenly this movie came to be interesting, I just couldn’t understand tho.

ハドソン川の奇跡(2016年製作の映画)

4.8

I felt importance of the sincerity for job and the humility as a human being. Also, I learned prepar>>続きを読む

ローマの休日(1953年製作の映画)

3.4

It’s good movie to watch before visiting Italy, especially Rome

プラダを着た悪魔(2006年製作の映画)

4.0

I learned that importance taking action what I want to do, it’s not just following bosses, company’s>>続きを読む

>|