Estherさんの映画レビュー・感想・評価

Esther

Esther

映画(81)
ドラマ(0)
アニメ(0)
  • List view
  • Grid view

アテナ(2022年製作の映画)

3.0

Likes: cinematography - tension-building shots, tight shots on characters, minimal dialogue

竜とそばかすの姫(2021年製作の映画)

2.0

Disliked: superficial treatment of its themes; the unrealistic portrayal of child abuse; using chara>>続きを読む

ベルファスト(2021年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Liked: first scene with the trash can lid, the dialogue “it’s biological” “rigmarole”, cinematograph>>続きを読む

ナイトメア・アリー(2021年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

Likes: cinematography, Bradley Cooper, Toni Colette, that not everything is spelled out

Disliked: F
>>続きを読む

エール!(2014年製作の映画)

2.0

Liked: Songs choices (Michel Sardou)

Disliked: Verbalizing everything Paula was signing

神々の山嶺(2021年製作の映画)

2.0

Meditation on the journey of loneliness towards and obsessive goal.

コーダ あいのうた(2021年製作の映画)

3.0

Liked: Heartwarming, casting choices, the concert scene

Disliked: Formulaic story, dialogue felt a
>>続きを読む

スノーピアサー(2013年製作の映画)

2.0

Disliked: Uneven scenes - I felt some scenes can be omitted entirely

パワー・オブ・ザ・ドッグ(2021年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

Liked: Gorgeous landscape shots, foreshadowing (the rabbits, the hands), Benedict Cumberbatch and Ko>>続きを読む

ミーン・ガールズ(2004年製作の映画)

2.0

Liked: Lol all the 90s tropes

Disliked: I don’t think just changing the way girls relate to each ot
>>続きを読む

ぼくの伯父さん(1958年製作の映画)

4.0

Liked: Visual humor, very gentle critique of French society

Disagreed with: “good things are to be
>>続きを読む

ジョジョ・ラビット(2019年製作の映画)

3.0

Liked: Roman Griffin Davis, Thomasin Mackenzie, the silliness

Disliked: the ending wasn’t engaging
>>続きを読む

tick, tick...BOOM!:チック、チック…ブーン!(2021年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

Liked: Andrew Garfield’s performance, the energy of the movie thoughout (very like LMM), the swimmin>>続きを読む

ドント・ルック・アップ(2021年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

Liked: Relevance. “We’re all gonna f***ing die!!!”