tipsyさんの映画レビュー・感想・評価

tipsy

tipsy

シルヴィ〜恋のメロディ〜(2020年製作の映画)

3.0

Each of you should tell the truth from the beginning. Do not decide the important things on your own>>続きを読む

search/#サーチ2(2023年製作の映画)

4.0

I like the fact that they treat technology as helpful stuff, though other movies treat it differentl>>続きを読む

恋愛小説家(1997年製作の映画)

3.5

I know the feeling when she said "Whatever this is, it's not going to work".

君たちはどう生きるか(2023年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

It's quite hard to explain this film in words... This film was gentle and full of Ghiblish motifs. A>>続きを読む

SHE SAID/シー・セッド その名を暴け(2022年製作の映画)

4.5

The truth is more disgusting than I thought. Sincerely hope this kind of sexual harassment won't hap>>続きを読む

幻滅(2021年製作の映画)

4.0

Filmarksオンライン試写会にて。ありがとうございました。
19世紀パリの、嘘と真が入り交じるきらびやかな世界観がとても魅力的でした。世論を作り上げて煽って潰し合いをする姿は、現代のSNS炎上を見
>>続きを読む

スパークス・ブラザーズ(2021年製作の映画)

4.0

I didn't know about Sparks well to be honest, but I sincerely enjoyed hearing their stories and musi>>続きを読む

RRR(2022年製作の映画)

4.0

More violent and aggressive than I expected, and I'm not a big fan of that kind of scene, but still,>>続きを読む

運命の扉(2022年製作の映画)

3.5

Watched this with English subtitles.
IMO, I don't think the last twist was necessary, but we know i
>>続きを読む

アバター(2009年製作の映画)

4.0

I watched Avatar 1 to prep for the second one. Before watching it, honestly I didn't expect that muc>>続きを読む

リコリス・ピザ(2021年製作の映画)

3.0

I watched Licorice Pizza with English subtitles. It's a typical Paul Thomas Anderson's film from my >>続きを読む

マイ・プライベート・アイダホ(1991年製作の映画)

3.5

This film inspired one of the scenes in "The Death & Life of John F. Donovan" directed by Xavier Dol>>続きを読む

そばかす(2022年製作の映画)

3.0

ストーリー自体は今となっては普遍的すぎるテーマかなという印象ですが、皆さんの演技を満喫したり、微笑ましい友情の様子をみて心和むことができたりして、楽しかったです。
実家の描写が終始苦しくて、私だったら
>>続きを読む

サイレント・ナイト(2021年製作の映画)

3.5

オンライン試写会にて鑑賞。終始シニカルでした。英国アクセントが耳に心地良かったです。
"人間ってこんなもんだよなー" と良くも悪くも思える映画。

ストーリーやメッセージがDon't look upに
>>続きを読む

エルヴィス(2022年製作の映画)

4.0

I like this director's style filming everything so glowing and gorgeous. Some might say it's to much>>続きを読む

パワー・オブ・ザ・ドッグ(2021年製作の映画)

4.5

The plot is totally unexpectable, this is not about a usual western film story at all. It's about a>>続きを読む

MINAMATAーミナマター(2020年製作の映画)

4.0

Though some events are different from the true story, this movie still has enough power to awake peo>>続きを読む

ディア・エヴァン・ハンセン(2021年製作の映画)

3.0

Ben Platt's voice was powerful and brilliant. The story was a little depressing because of its serio>>続きを読む

Mr.ノーバディ(2021年製作の映画)

3.0

予想よりグロかった。生き生きとしているおじいちゃんが良い。

トップガン マーヴェリック(2022年製作の映画)

4.5

楽しかったです。前作はぜひぜひ観た上でご鑑賞を。音楽、オープニング、お決まりネタなど前作へのリスペクトが感じられる。懲りずにまたこれやるのね、というニヤニヤが楽しい。
その上で映像の緊迫感、臨場感は今
>>続きを読む

>|