Keigoさんのドラマレビュー・感想・評価

  • Filmarks
  • Keigoさんの鑑賞したドラマ
Keigo

Keigo

映画(467)
ドラマ(19)

フレンズ<ザ・ファイナル>(年製作のドラマ)

5.0

ゲイ、レズをネタにしたり白人しかほぼ出てこなかったりすることには違和感感じたけどいい作品だったなー。
同時に20年後には現代では当たり前の動物実験、家畜、風俗avあたりが考えられない世界になってるかも
>>続きを読む

0

glee/グリー シーズン6(2015年製作のドラマ)

5.0

Every time Fin(Cory moteith) showed up, I was crying. I like especially episode 12 and 13.

I’d say
>>続きを読む

0

フレンズ<ナイン・シーズン>(年製作のドラマ)

4.5

I'm turning in
going to sleep

think less of
to not respect (someone) as much as one did before
>>続きを読む

0

フレンズ<エイト・シーズン>(年製作のドラマ)

4.5

humdinger
a striking or extraordinary person or thing

it is not somebody’s place (to do something)
>>続きを読む

0

フレンズ<セブンス・シーズン>(年製作のドラマ)

4.7

I gotta get these new head shots made. And they’re really expensive, y’know? I’m down to like three>>続きを読む

0

フレンズ<フィフス・シーズン>(年製作のドラマ)

4.5

goof around
to spend time doing nothing important or behaving in a silly way:

heirloom

fog someone
>>続きを読む

0

フレンズ<シックス・シーズン>(年製作のドラマ)

-

このレビューはネタバレを含みます

I never thought I could cry at Friends, but this season is truly touching.

I’m really happy chandle
>>続きを読む

0

フレンズ<フォース・シーズン>(年製作のドラマ)

4.5

I was just flipping through the channels

I like Joey’s “How you doin”
Monica has a strong feeling
>>続きを読む

0

フレンズ<サード・シーズン>(年製作のドラマ)

4.6

It’s getting funnier and funnier as the season goes. I’m kind of influenced by Joey these days like >>続きを読む

0

glee/グリー シーズン1(2009年製作のドラマ)

5.0

This is one of my favorite tv shows that I watched every day when I was a senior in high school. I’m>>続きを読む

0

フレンズ<セカンド・シーズン>(年製作のドラマ)

4.5

I was able to understand the general flow of the story and some jokes, but it’s still quite difficul>>続きを読む

0

フレンズ<ファースト・シーズン>(1994年製作のドラマ)

-

Watched one of the most famous tv shows that every college student has watched in the US. I could u>>続きを読む

0

まほうのレシピ シーズン3(2019年製作のドラマ)

-

Can’t wait the next season

I realized if I post in English, almost no one won’t read it. That mean
>>続きを読む

0

glee/グリー シーズン5(2013年製作のドラマ)

5.0

I still remember the day clearly I heard the death notice of Cory when I was in the library in the s>>続きを読む

0

glee/グリー シーズン2(2010年製作のドラマ)

-

We are in glee club. That means we’re at the bottom of the social heap.

How could you do that? You
>>続きを読む

0

まほうのレシピ シーズン2(2016年製作のドラマ)

-

Throw someone under the bus

Hanna was extra needy(clingy)

The magic has worn off

0

まほうのレシピ シーズン1(2015年製作のドラマ)

4.5

It’s like a modern version of Harry Potter, except three American girls try to solve mysteries inste>>続きを読む

0