KokiFさんの映画レビュー・感想・評価

KokiF

KokiF

FB:Koki Fujishiro IG: koki_fj LINE: cookie_f
follow & message me!☀️日本人です笑

映画(418)
ドラマ(0)

パシフィック・リム アップライジング(2018年製作の映画)

2.0

What an insult this was. As a huge fan of the first movie, this sequel just had way to many F*CK YOU>>続きを読む

ボヘミアン・ラプソディ(2018年製作の映画)

2.5

Yes I saw this movie. But damn, CAN WE STOP TALKING ABOUT THIS ALREADY!!!???

I saw it one time and
>>続きを読む

ヘイト・ユー・ギブ(2018年製作の映画)

4.4

コウキFilmarks再開しました‼️(*^▽^*)🎉

So to start off my return, I’ll do it with one of my favorite movies of
>>続きを読む

スリー・ビルボード(2017年製作の映画)

4.4

Absolutely brilliant!! Martin McDonaugh does it again!

This is one of those really intriguing stor
>>続きを読む

ベスト・バディ(2017年製作の映画)

1.2

Oh boy.... why the hell did I watch this!??😰😭🤢

There are some great movies out in cinemas right now
>>続きを読む

キングスマン:ゴールデン・サークル(2017年製作の映画)

3.2

Loved the first Kingsman! Love Director Matthew Vaughn’s movies!! So naturally I was excited for thi>>続きを読む

ブライト(2017年製作の映画)

2.0

Cop Drama x Fantasy.....hmm...

I really like the concept of fantasy creatures like elves and orcs b
>>続きを読む

フラットライナーズ(2017年製作の映画)

1.8

...And just when you thought the year was done with a nice little Star Wars movie, you have another >>続きを読む

スター・ウォーズ/最後のジェダイ(2017年製作の映画)

4.6

I’ve been waiting for this movie for 2 years ever since the last one.
I had so much thought, antici
>>続きを読む

オリエント急行殺人事件(2017年製作の映画)

3.4

It's really nice to see these "who done it?" type movies
come back to the theaters. We haven't seen
>>続きを読む

ジオストーム(2017年製作の映画)

2.0

I don’t know just how many sh*tty movies it’s gonna take for Gerard Butler to finally go away,
but
>>続きを読む

ジャスティス・リーグ(2017年製作の映画)

3.4

The long awaited Justice League movie is finally here! We had to sit through some poor introduction >>続きを読む

グッド・タイム(2017年製作の映画)

4.0

Robert Pattinson really wants to break out of his Twilight fame so bad doesn't he?

But in all ser
>>続きを読む

ローガン・ラッキー(2017年製作の映画)

4.4

For a movie about a heist, this was pretty straight forward.

Like a Soderbergh film, this is anoth
>>続きを読む

ブレードランナー 2049(2017年製作の映画)

3.4

Directed by Denis Villeneuve, the mastermind behind Prisoners, Enemy, Sicario, and Arrival, I was ve>>続きを読む

ジグソウ:ソウ・レガシー(2017年製作の映画)

2.7

7 years after the "Final Chapter" we get another Saw movie. Will this be a new beginning? I don't kn>>続きを読む

マイティ・ソー バトルロイヤル(2017年製作の映画)

4.2

Oh wow 😳 How in the world did they pull it off!!??
When the first trailer debuted, I honestly thoug
>>続きを読む

ロスト・シティZ 失われた黄金都市(2016年製作の映画)

4.7

Director James Gray has made such a great classical tale of discovery and struggle, that it saddens >>続きを読む

絵文字の国のジーン(2017年製作の映画)

1.0

There's a reason why I'm picky and reserve the 1 star. It's for the worst of the worst.

The Emoji
>>続きを読む

エイリアン:コヴェナント(2017年製作の映画)

2.7

Exactly how many times can we repeat the same movie until we finally get sick of it??

Im really sta
>>続きを読む

ダンケルク(2017年製作の映画)

4.1

Whenever a Christopher Nolan movie comes out, who isn't excited!?

Honestly I was a little burnt out
>>続きを読む

Death Note/デスノート(2017年製作の映画)

1.4

So the first red flag that this movie was gonna suck ass was when I realized that it was just under >>続きを読む

ベイウォッチ(2017年製作の映画)

2.4

Not everybody can be 21 Jump Street I guess....

A cheesy old TV show turned into a semi-self refere
>>続きを読む

パターソン(2016年製作の映画)

4.3

One of the most touching movies I've seen as of late. A movie that plays the average life of one man>>続きを読む

ヒットマンズ・ボディガード(2017年製作の映画)

3.0

This movie was made for Samuel L. Jackson and Ryan Reynolds to be in it. Their chemistry is spot on!>>続きを読む

ワンダーウーマン(2017年製作の映画)

4.1

The DC universe has made a compelling origin story movie of one of the most iconic superheroes in co>>続きを読む

ベイビー・ドライバー(2017年製作の映画)

4.0

Edgar Wright back at it again!!
When I first heard the title "Baby Driver" I wasn't sure what kind o
>>続きを読む

スパイダーマン:ホームカミング(2017年製作の映画)

4.7

YES!! FINALLY!! It only took Marvel to jump in to finally get the character of Spider-Man right!!

T
>>続きを読む

トランスフォーマー/最後の騎士王(2017年製作の映画)

1.6

If you thought this franchise couldn't get any worse, especially after the last one, you were wrong.>>続きを読む

ザ・マミー/呪われた砂漠の王女(2017年製作の映画)

2.3

Man does the mediocrity continue...

So Universal is really trying to push this Dark Universe series
>>続きを読む

>|