ガッツ日本海さんの映画レビュー・感想・評価

ガッツ日本海

ガッツ日本海

映画(165)
ドラマ(0)
アニメ(0)
  • List view
  • Grid view

パスト ライブス/再会(2023年製作の映画)

3.9

The scenes were very picturesque and I was into the story, too.

I could see there's a subtle feeli
>>続きを読む

オッペンハイマー(2023年製作の映画)

4.0

The story was a bit complicated for me, but I understood and followed it in general. I didn't know w>>続きを読む

夜明けのすべて(2024年製作の映画)

3.9

このレビューはネタバレを含みます

There was a big difference between the original story and the modified one for the film.

I love the
>>続きを読む

ポトフ 美食家と料理人(2023年製作の映画)

3.8

The main actors were so attractive and characteristic that I went into the story as well as the beau>>続きを読む

私がやりました(2023年製作の映画)

3.8

It was a bit difficult to follow the story due to the fact that the actor's name sounded unfamiliar >>続きを読む

正欲(2023年製作の映画)

4.2

I really enjoyed the story 😄
We should respect others regardless of gender, preferences and personal
>>続きを読む

ロスト・キング 500年越しの運命(2022年製作の映画)

4.0

I didn't get bored while watching it.
The story attracted my attention and surprised me because it w
>>続きを読む

キラーズ・オブ・ザ・フラワームーン(2023年製作の映画)

3.8

I could touch the historical murder as well as Indian culture. The actors were incredible.

春に散る(2023年製作の映画)

3.7

The actor was just like a professional boxer.
I refreshed myself but getting into the story.

ハント(2022年製作の映画)

3.8

I refreshed myself through the film, but I didn't know the historical events like this although the >>続きを読む

ダンサー イン Paris(2022年製作の映画)

4.2

I had no idea about how they live as a dancer in Paris, but they had some difficulties making their >>続きを読む

グランツーリスモ(2023年製作の映画)

3.8

I can't imagine this is the true story. The driving scenes are incredible.

こんにちは、母さん(2023年製作の映画)

3.8

I remember the film directed by Yoji Yamada. I could touch the atmosphere of his world.

あしたの少女(2022年製作の映画)

4.1

I found out that the society in Korea was very competitive and severe beyond my thoughts 🤔

ハート・オブ・ストーン(2023年製作の映画)

3.5

I wanted to watch the film in a cinema hopefully.
If I could have done so, I would have enjoyed more
>>続きを読む

aftersun/アフターサン(2022年製作の映画)

3.6

I felt like traveling abroad during this summer vacation and could touch the adolescence of girls.

怪物(2023年製作の映画)

4.4

It's not only entertaining, but also very picturesque. I could enjoy the film and it made me feel no>>続きを読む

岸辺露伴 ルーヴルへ行く(2023年製作の映画)

4.0

I could enjoy this film and touch the mysterious world beyond time and space along with the music.

不思議の国の数学者(2022年製作の映画)

4.2

I could touch the feeling of memories in the old days. We should pursue the truth without caring wha>>続きを読む

生きる LIVING(2022年製作の映画)

3.5

The situation and mind for a business person is not so different from the one as of today. Unfortuna>>続きを読む

ケイコ 目を澄ませて(2022年製作の映画)

4.3

The story was good enough to depict a daily life regardless of normal or challenged person. Good mov>>続きを読む

シャイロックの子供たち(2023年製作の映画)

4.2

I had a ball because the story was incredible. I recommend you watch it if you are a fan of Jun Ikei>>続きを読む

アバター:ウェイ・オブ・ウォーター(2022年製作の映画)

3.8

I could get refreshed from the picturesque scenes throughout the story. It's beyond space and time.