あらんさんの映画レビュー・感想・評価 - 7ページ目

あらん

あらん

映画(549)
ドラマ(40)
アニメ(0)

パッチギ!(2004年製作の映画)

4.8

考えた!
この時代の在日朝鮮の人とか朝鮮学校がまだ国体とかに出れない時代、まだ在日1世が若くて日本人に恨みを持ってる時代。韓国じゃなくてなぜ朝鮮側の人たちを取り上げたのかも興味深い。仮にアンソンが朝鮮
>>続きを読む

あの頃、君を追いかけた(2011年製作の映画)

4.4

高校懐かしい、夏が懐かしい、台湾行きたい、坊主にしたい、もどかしいな〜

SUSHI POLICE(2016年製作の映画)

3.5

Free sushiな〜、確かにそれぞれの国で発展した寿司も寿司は寿司だもんな〜

君の名は。(2016年製作の映画)

4.7

ロマンチック過ぎて泣けた。歌の独り歩き感は否めなかったけど、悪いのはそれだけ。あとはもう、代々木、千駄ヶ谷、四ツ谷のチョイスといいグッとくるところ抑えてるし、田舎暮らしもいい。

キングダム見えざる敵(2007年製作の映画)

4.0

Wait, I thought Saudi Arabia is not America’s enemy. Seems like intend to make Muslims bad impressio>>続きを読む

新宿スワン(2015年製作の映画)

4.1

新宿のいつも普通に通ってる通りとか出て来てすごく新鮮だった。

その女諜報員 アレックス(2015年製作の映画)

2.9

If she’s super pro spy or sth, she didn’t make elementary mistake that she didn’t have bullet in a f>>続きを読む

ワイルド・スピード SKY MISSION(2015年製作の映画)

4.4

There’s always sth I can learn in the fast n furious series. Wanna go for a drive rn.

ペイン&ゲイン 史上最低の一攫千金(2013年製作の映画)

3.6

it is surprising that this is non-fiction. if you like to work out, you should watch this. but this >>続きを読む

Death Note/デスノート(2017年製作の映画)

4.1

Can't just simply compare with jpn ver. tho, if you like jpn ver, I don't think you like this one. T>>続きを読む

The Lifeguard(2013年製作の映画)

3.9

Idk why this movie catches me so much. But one thing I can say is that even though she got tired of >>続きを読む

ザ・セイント(2017年製作の映画)

4.3

"Fair is sth created by the weak BC they know they can't defeat the strong".

This phrase caught me.
>>続きを読む

ハドソン川の奇跡(2016年製作の映画)

3.7

They all were just doing their jobs. I like his way to talk. I wanna talk like him.

幸せの教室(2011年製作の映画)

3.3

It's totally acceptable to restart the life by this way. Nobody knows how's their life going, so it >>続きを読む

健康って何?(2017年製作の映画)

4.8

Does this mean I better be a vegan?
I just wondered if you feel like you're 20 when you're 50, how
>>続きを読む

モアナと伝説の海(2016年製作の映画)

4.1

If the sea can help Moana, why didn't it do it beforehand. This made me wanna live in Guam in the ne>>続きを読む

キャピタリズム マネーは踊る(2009年製作の映画)

4.6

I've just found out that Japan is good country to live from Etic view.
We have
A job
An adequate w
>>続きを読む

砂の城(2017年製作の映画)

-

It can be beautiful, can't it?

I hope the reality isn't more harsh than this. Ocre just entered for
>>続きを読む

小悪魔はなぜモテる?!(2010年製作の映画)

3.5

Olive's efforts to get her life better paid off eventually. That's all I can say for this movie😏

銀魂(2017年製作の映画)

3.2

ちょくちょく笑えるところはあったけど、全体的にうーんって感じだった。冷静にそもそも銀魂がそういう漫画だったのかもしれない。

サボタージュ(2014年製作の映画)

3.5

They were just bad at living. Low educated selfish guys tried to steal money and failed. Simple