chiakiさんの映画レビュー・感想・評価

chiaki

chiaki

ロジャー・ラビット(1988年製作の映画)

4.7

Eddie: Seriously, what do you see in that guy?
Jessica: He makes me laugh.

“A laugh can be a very p
>>続きを読む

マイ・エレメント(2023年製作の映画)

4.4

“Why does anyone get to tell you what you can do in your life?” - Wade

噂のアゲメンに恋をした!(2007年製作の映画)

2.9

"Nietzsche. Been using the pages of this philosophy book for rolling paper. It’s like I’m smoking th>>続きを読む

シュガー・ラッシュ:オンライン(2018年製作の映画)

3.9

“All friendships change, but the good ones…they get stronger because of it.” - Shank

ダンサー イン Paris(2022年製作の映画)

4.1

“Je crois que c'est ça le plus dur aujourd'hui: repense à tout ce temps passé et se dire que ça ne s>>続きを読む

パーフェクト・デート(2019年製作の映画)

3.7

“There’s a reason God gave us two kidneys. That spare kidney is just a rainy day cash cow, sitting t>>続きを読む

フリー・ガイ(2021年製作の映画)

-

“Life doesn’t have to be something that just happens to us.” -Guy

旅するジーンズと19歳の旅立ち(2008年製作の映画)

4.4

“The problem is every time I try to get close to somebody it's like there's something out there that>>続きを読む

崖の上のポニョ(2008年製作の映画)

4.7

“ねぇあなた ポニョを人間にしてしまえばいいのよ” - グランマンマーレ

魔女の宅急便(1989年製作の映画)

4.8

“あらそう?私は贈り物の蓋を開ける時みたいにワクワクしているわ” - キキ

いつか使お

マダガスカル3(2012年製作の映画)

4.2

“You know what they say. When in Rome...VIVA LA FRANCE!” - DuBois

幸せの始まりは(2010年製作の映画)

3.5

“Never drink to feel better; only drink to feel even better.” - Lisa

クレイジー・リッチ!(2018年製作の映画)

4.3

“It was never my job to make you feel like a man. I can’t make you something you’re not.” - Astrid Y>>続きを読む

ブラザー・ベア(2003年製作の映画)

4.8

“It’s alright, Kenai. No matter what you choose, you’ll always be my little brother.” - Denahi

Clas
>>続きを読む

>|