cheekieさんの映画レビュー・感想・評価 - 3ページ目

cheekie

cheekie

映画(286)
ドラマ(7)
アニメ(0)
  • List view
  • Grid view

バーフバリ 伝説誕生(2015年製作の映画)

3.3

glad to finally understand friend who use Baahubali stamps… wait, it's going to continue?😂

グレムリン(1984年製作の映画)

3.5

forget it's a Christmas or horror movie, cause Gizmo is so cute.

ガタカ(1997年製作の映画)

3.5

good sci-fi movie which also contains a ethical struggles of our potential future.

シン・ウルトラマン(2022年製作の映画)

3.0

無理に現代に持ってきた感
何も言わず哀愁背負ってるのがいいのに

シン・ゴジラ(2016年製作の映画)

3.9

すごく庵野監督
特撮でわくわくできるなんて尊い

イーグル vs シャーク(2007年製作の映画)

2.8

cute film about two geeky people trying to find happiness and meaning in their life through love.

テリファー(2016年製作の映画)

3.1

good halloween movie.
the clown starts to look a cute in the middle of the slaughter.

ライトハウス(2019年製作の映画)

2.4

don't know what the H was being shown, but the point was a comedy about two men left on an isolated >>続きを読む

ジャーヘッド(2005年製作の映画)

2.5

Growing up he always wanted to do this, but war is not what he imagined.

真夜中の弥次さん喜多さん(2005年製作の映画)

3.9

いつ見返してもこんなエキセントリックな日本映画を他に知らない

ベイウォッチ(2017年製作の映画)

3.4

funny, sexy, and attention-grabbing, this action comedy is good for some mindless entertainment.

ステージ・マザー(2020年製作の映画)

4.0

This is a story I like. People live with the complications all the time.