Vladさんの映画レビュー・感想・評価 - 2ページ目

Vlad

Vlad

映画(195)
ドラマ(0)
アニメ(0)
  • List view
  • Grid view

ソーセージ・パーティー(2016年製作の映画)

4.0

I have to say: I am not a fan of Seth Rogen but I thoroughly enjoyed this film. It's probably my fav>>続きを読む

最後の追跡(2016年製作の映画)

5.0

Watched this movie on account of some good reviews and was not disappointed. A modern day western, a>>続きを読む

ザ・コンサルタント(2016年製作の映画)

3.5

The accountant was a movie I was quite looking forward to. The trailer looked awesome with that Radi>>続きを読む

はじまりへの旅(2016年製作の映画)

4.0

Now, this is a different movie, quite thought-provoking. From the first time writer director Matt Ro>>続きを読む

ジャック・リーチャー NEVER GO BACK(2016年製作の映画)

2.5

Of all the movies he could have made a sequel to, Tom Cruise chose by far the worst one. And I'm not>>続きを読む

スター・トレック BEYOND(2016年製作の映画)

4.0

I was never a trekkie...Star Wars all the way...but I really enjoyed the 2009 reboot. Then the secon>>続きを読む

スーサイド・スクワッド(2016年製作の映画)

3.0

The reason I give this movie 3 stars is the very low expectations I had for it. 26% on the Tomato me>>続きを読む

マグニフィセント・セブン(2016年製作の映画)

3.0

It is hard to make a remake of a classic movie...making a remake of 2 classic movies is virtually im>>続きを読む

バーニング・オーシャン(2016年製作の映画)

3.5

I went in with relatively high expectations for this movie - it is at 82% on Rotten Tomatoes and I e>>続きを読む

ネオン・デーモン(2016年製作の映画)

3.0

This is a weird movie with one of the most bizarre 3rd acts.

If you are a fan of Nicolas Winding R
>>続きを読む

ジェイソン・ボーン(2016年製作の映画)

2.0

I'm gonna keep this short - Jason Bourne is boring. I was a big fan of the First and the Third Bourn>>続きを読む

ブラッド・ファーザー(2016年製作の映画)

3.0

Not very happy with this one, it's hard for me to recommend it. I was expecting something along the >>続きを読む

死霊館 エンフィールド事件(2016年製作の映画)

4.0

NOT a fan of horror...a big fan of good movies though and this one was good - it scared the bejesus >>続きを読む

ジャングル・ブック(2015年製作の映画)

4.0

Jon Favreau is the man. I saw it in 2D - it looks gorgeous - and I will pay to see it in 3D.

Neel
>>続きを読む

ファインディング・ドリー(2016年製作の映画)

3.0

Finding Nemo was awesome but as you can tell by my score I didn't enjoy Finding Dory all that much.>>続きを読む

ペット(2016年製作の映画)

3.0

The Secret Life of Pets - a very misleading title. I was very excited after seeing the first trailer>>続きを読む

パージ:大統領令(2016年製作の映画)

2.0

The Purge clearly peaked, for me, with Anarchy. I did not like the first one and I don't like the la>>続きを読む

セントラル・インテリジェンス(2016年製作の映画)

3.5

I'm not a big fan of Kevin Hart. He is the hottest comedian in Hollywood right now, but I find most >>続きを読む

ウォークラフト(2016年製作の映画)

3.0

I am a fan of Duncan Jones - his movie "Moon" is in my top 10 of all time, but I wasn't expecting mu>>続きを読む

ナイスガイズ!(2016年製作の映画)

3.0

Disappointed with this one...91% on Rotten Tomatoes...don't think so?

Everybody is talking about th
>>続きを読む

グリーンルーム(2015年製作の映画)

4.5

I was so saddened by the untimely passing of Anton Yelchin. Such a fine actor, I liked him in everyt>>続きを読む

ロスト・バケーション(2016年製作の映画)

4.0

The movie does what it sets out to do - there was tension from the first minute to the last.

At 87
>>続きを読む

アングリーバード(2016年製作の映画)

1.5

Wow, what a waste of time. Don't bother watching unless you are under 10 years of age. But then agai>>続きを読む

ネイバーズ2(2016年製作の映画)

2.0

If you liked the first "Neighbors" and you are a young female you will most certainly enjoy "Neighbo>>続きを読む

X-MEN:アポカリプス(2016年製作の映画)

2.0

Man, I'm growing tired of people running around in costumes and over-the-top CGI.

Really enjoyed "
>>続きを読む

ズートピア(2016年製作の映画)

3.5

Overly Preachy

I was really looking forward to Zootopia and had high expectations going in but was
>>続きを読む

サウルの息子(2015年製作の映画)

5.0

Wow - what a piece of movie making from a first time director Laszlo Nemes - a piece of movie making>>続きを読む

カルテル・ランド(2015年製作の映画)

4.0

The documentary that should have won the Oscar. It makes a good double feature with Sicario.

マイケル・ムーアの世界侵略のススメ(2015年製作の映画)

3.0

Not Michael Moore's best but still entertaining and kinda educational...having said that it is quite>>続きを読む

ハイ・ライズ(2015年製作の映画)

2.5

I was kinda looking forward to this movie - great cast and visually beautiful, but it wasn't meant t>>続きを読む

イーグル・ジャンプ(2016年製作の映画)

3.0

Taron Egerton is a movie star - this movie dispelled any doubts I had about this guy. He has been gr>>続きを読む