HiroKichiさんの映画レビュー・感想・評価 - 2ページ目

HiroKichi

HiroKichi

映画(101)
ドラマ(1)
アニメ(0)

スティング(1973年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Henry Gondorff : Well, kid, you beat him.

Johnny Hooker : You're right, Henry. It's not enough. But
>>続きを読む

JAWS/ジョーズ(1975年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Brody : You're gonna need a bigger boat.

セブン(1995年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

William Somerset : David. If you kill him, he will win.

フォーカス(2015年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Nicky : Uh, we’re gonna make this quick ‘cause it’s really cold. Now I’m gonna show you a few touche>>続きを読む

チョコレートドーナツ(2012年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Paul Fliger : No one in this entire world wants him… except us. We want him. We love him. We’ll take>>続きを読む

トップガン(1986年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Charlie : I see some real genius in your flying, Maverick, but I can't say that in there. I was afra>>続きを読む

バニラ・スカイ(2001年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

David Aames : Remember what you told me once? "That every passing minute…is another chance to turn i>>続きを読む

ドライヴ(2011年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Driver : Can I talk to you? I won't keep you long. I have to go somewhere and I don't think I can co>>続きを読む

ミッション:8ミニッツ(2011年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Captain Colter Stevens : Tell me everything's gonna be okay.

Christina Warren : Everything's gonna
>>続きを読む

マイノリティ・リポート(2002年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

John Anderton : Except… you know your own future, which means you can change it if you want to. You >>続きを読む

アイ,ロボット(2004年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Sonny : Now that I have fulfilled my purpose. I don't know what to do.

Det. Del Spooner : You'll ha
>>続きを読む

オール・ユー・ニード・イズ・キル(2014年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Rita Vrataski : What do we do now?

Lt. Col. Bill Cage : I don't know. We've never gotten this far.

メン・イン・ブラック3(2012年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

James : Where is my daddy?

Young Agent K : He, uh... He went to go do something very special. And h
>>続きを読む

メン・イン・ブラック2(2002年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

Agent K : You're just as beautiful as your mother...

メン・イン・ブラック(1997年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

James : What’s the catch?

Agent K : The catch? The catch is, you will sever every human contact. No
>>続きを読む

Mr.&Mrs. スミス(2005年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

John Smith : That's the second time you've tried to kill me today.

Jane Smith : Oh, come on, it was
>>続きを読む

スラムドッグ$ミリオネア(2008年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Latika : You came back for me?

Jamal:Of course.

Latika : I thought you’d forgotten.

Jamal : I’d n
>>続きを読む

ファイト・クラブ(1999年製作の映画)

4.5

このレビューはネタバレを含みます

Tyler Durden : You created me. I didn't create some loser alter-ego to make myself feel better. Take>>続きを読む

E.T.(1982年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

E.T. : I'll... be... right... here.

ベイビー・ドライバー(2017年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Deborah : Sometimes all I want to do is head West on 20 in a car I can't afford with a plan I don't >>続きを読む

シックス・センス(1999年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Malcolm Crowe : I think I can go now. Just needed to do a couple of things. I needed to help someone>>続きを読む

バタフライ・エフェクト(2004年製作の映画)

5.0

このレビューはネタバレを含みます

Evan : If anyone finds this, it means my plan didn't work and I'm already dead. But if I can somehow>>続きを読む

セッション(2014年製作の映画)

5.0

このレビューはネタバレを含みます

Terence Fletcher : Andrew, what are you doing, man?

Andrew : I'll cue you in!

ラ・ラ・ランド(2016年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

Mia : What do we do?

Seb : I don’t think we can do anything. When you get this.

Mia : If I get thi
>>続きを読む

レインメーカー(1997年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Rudy : I’m curious.

Drummond : About what?

Rudy : I’m just wondering. Do you even remember when yo
>>続きを読む

グッド・ウィル・ハンティング/旅立ち(1997年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Dr. Sean Maguire : I can’t learn anything from you. I can’t read in some fuckin’ book. Unless you wa>>続きを読む

フォレスト・ガンプ/一期一会(1994年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Forrest Gump : My momma always said, "Life was like a box of chocolates. You never know what you're >>続きを読む

きみに読む物語(2004年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Allie : Do you think that our love can create miracles?

Duke : Yes, I do. That’s what brings you ba
>>続きを読む

スクール・オブ・ロック(2003年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Dewey Finn : Why aren’t you guys in school?

Students : We did what you told us; we stuck it to the
>>続きを読む

アラジン(2019年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Princess Jasmine : I won't be silenced. You can't keep me quiet. Won't tremble when you try it. All >>続きを読む

アラジン(1992年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Aladdin : Do you trust me?

ミスト(2007年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

David Drayton : I’ll figure something out.

シャイニング(1980年製作の映画)

3.5

このレビューはネタバレを含みます

Danny Torrance : Do you like this hotel?

Jack Torrance : Yes, I do. I love it. Don't you?

Danny To
>>続きを読む

ショーシャンクの空に(1994年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

Andy Dufresne : Forget that... there are places in this world that aren't made out of stone. That th>>続きを読む

スタンド・バイ・ミー(1986年製作の映画)

3.0

このレビューはネタバレを含みます

Gordon "Gordie" Lachance : I never had any friends later on like the ones I had when I was twelve. J>>続きを読む

イエスマン “YES”は人生のパスワード(2008年製作の映画)

4.0

このレビューはネタバレを含みます

Carl Allen : The old Carl didn’t think he was enough for anybody. I thought if I said yes to things >>続きを読む