kappazusaさんの映画レビュー・感想・評価 - 4ページ目

kappazusa

kappazusa

映画(156)
ドラマ(29)
アニメ(0)
  • List view
  • Grid view

17歳のカルテ(1999年製作の映画)

4.2

When I get worried and confused of the life, I always remember the girls interrupted, sitting in the>>続きを読む

イントゥ・ザ・ワイルド(2007年製作の映画)

4.2

What he wished in the wild by himself was just simple. "What if Iwere smiling and running into your >>続きを読む

スパニッシュ・アパートメント(2002年製作の映画)

4.3

In the middle of interculture, we will find our way. I am quite ceitain you will like it if you heve>>続きを読む

バグダッド・カフェ(1987年製作の映画)

4.5

There needs no cultural difference, nor even language either, if there are a cup of hot strong coffe>>続きを読む

パターソン(2016年製作の映画)

3.4

This is a beautiful story. The beautiful poems that are spinned delicately capture my heart gently.

ツリー・オブ・ライフ(2011年製作の映画)

4.5

I cannot deny this is a remarkable work. Every inch of efforts that people have is assembled here an>>続きを読む

リトル・ダンサー(2000年製作の映画)

4.8

The emotion of each character is perfectly described in this film, especially Billy and his dad, Jac>>続きを読む

グランド・ブダペスト・ホテル(2014年製作の映画)

3.3

Amuzing screenplay with fancy decolated set and costume for charming characters in enchanted hotel u>>続きを読む

トゥルーマン・ショー(1998年製作の映画)

4.0

What if your life is on the television? What if your whole life is created with no reality? But who >>続きを読む

スナッチ(2000年製作の映画)

3.8

Fantastic comedy in high tense situation. Don't ya just know it? Oh, I just recommend it.

21番目のベッド(2009年製作の映画)

3.4

This movie is going like floating on the calm tide. Dreamy souls are there all the way. Everyone mus>>続きを読む