Patriciaさんの映画レビュー・感想・評価 - 3ページ目

Patricia

Patricia

映画(178)
ドラマ(10)
アニメ(0)

ダメ男に復讐する方法(2014年製作の映画)

4.4


女性の友情物語。
思いもよらないことばかり起きて、見てて飽きない映画でした🙂💓

DESTINY 鎌倉ものがたり(2017年製作の映画)

4.3


That was nice.While we’re watching this movie, there were some weird things, but,at the end, I coul
>>続きを読む

Black&White/ブラック&ホワイト(2012年製作の映画)

3.6

最後のオチが独特(笑)
完全なるラブコメディ〜〜

The last part was unique. Lol
This is absolutely love comedy.

オーシャンズ11(2001年製作の映画)

3.8

The cast was too gorgeous. . .
I've never seen such a gorgeous Hollywood movie,,,

キャストが豪華すぎる。。。
こんな
>>続きを読む

君と100回目の恋(2017年製作の映画)

3.2

miwaちゃんの歌声が最高。笑
邦画にしてみては、少し内容も面白かった気がする。

I know Miwa’s singing voice was awesome,Lol
I felt like in
>>続きを読む

キス&キル(2010年製作の映画)

4.0

Anyway Ashton Kutcher was really cool. This is a movie of love comedy.
The time was not so long and
>>続きを読む

レディ・プレイヤー1(2018年製作の映画)

4.3

世界観が凄い、スピルバーグが日本の事をここまで知ってくれている事に少しばかり感動。

The world of the movie is amazing. I was impressed that S
>>続きを読む

フォーカス(2015年製作の映画)

5.0

何度も騙された〜やっぱり洋画だね。

I was cheated again and again,I know foreign movies are amazing.

無限の住人(2017年製作の映画)

3.1

グロテスク&拓哉兄さんかっこいい。
以上。。。(笑)

ベイビー・ドライバー(2017年製作の映画)

5.0

The soundtrack, the actor(Ansel Elgort)was really really cool.That was awesome!I immersed myself in >>続きを読む

テラフォーマーズ(2016年製作の映画)

-

I suppose,,,,,it is so hard for the person who hates insects to watch it.
なんだろうなぁ〜、虫嫌いには少し厳しい。

アイアムアヒーロー(2015年製作の映画)

-

It was so scary that I couldn’t watch it until the end,,,

怖すぎて最後までみれなかった,,,😨

イエスマン “YES”は人生のパスワード(2008年製作の映画)

4.0

A movie that tells the importance of challenging.
The word“Yes”has infinite possibilities. If we mak
>>続きを読む

タイム・トゥ・ラン(2015年製作の映画)

3.8

This story feels family love, human love.
There were also many horrible scenes such as gunshot, and
>>続きを読む

ジャンパー(2008年製作の映画)

4.0

Movies that blew my mind.
I couldn’t put 5 points on his human nature that didn’t cherish his friend
>>続きを読む

トランスフォーマー(2007年製作の映画)

3.1

A movie with spectacular and a worldview.
It is interesting to enjoy it as a visual, but it is a lit
>>続きを読む