Nuhsさんの映画レビュー・感想・評価 - 2ページ目

  • List view
  • Grid view

サイケな世界 ~スターが語る幻覚体験~(2020年製作の映画)

4.2

ワカメの怪物のところで爆笑した
アシッドの対極の概念がマックっていうのも面白い

グレイテスト・ショーマン(2017年製作の映画)

4.5

このレビューはネタバレを含みます

What’s waited till tomorrow starts tonight.

I know that I deserve your love. There’s nothing I’m no
>>続きを読む

バッド・ジーニアス 危険な天才たち(2017年製作の映画)

4.5

このレビューはネタバレを含みます

明日から世界は私たちの思いのまま

シェイプ・オブ・ウォーター(2017年製作の映画)

3.9

このレビューはネタバレを含みます

Life is but the shipwreck of our plans.

Unable to perceive the shape of You, I find You all around
>>続きを読む

gifted/ギフテッド(2017年製作の映画)

3.7

人生の意味は他人ではなく自分に見出さなくてはいけないと感じた。

プラダを着た悪魔(2006年製作の映画)

5.0

このレビューはネタバレを含みます

And it’s sort of comical how you think that you made a choice that exempts you from the fashion indu>>続きを読む

ダ・ヴィンチ・コード(2006年製作の映画)

3.7

It's called scotoma. The mind sees what it choses to see.

I could run them over.

We are who we pro
>>続きを読む

ジョーカー(2019年製作の映画)

4.3

このレビューはネタバレを含みます

You wouldn’t get it.
全部妄想なのかもとも思った。

2022/3/17追記
Comedy is subjective
All of you, this system that
>>続きを読む

ワンダー 君は太陽(2017年製作の映画)

3.8

このレビューはネタバレを含みます

If you have a choice between being right and being kind, choose kind.

It’s going fast. We don’t eve
>>続きを読む

ベンジャミン・バトン 数奇な人生(2008年製作の映画)

4.6

このレビューはネタバレを含みます

We’re meant to lose the people we love.
How else would we know how important they are to us?

She ta
>>続きを読む

ターミナル(2004年製作の映画)

3.7

このレビューはネタバレを含みます

GuptaのDo you have an appointment?がよかった

ショーシャンクの空に(1994年製作の映画)

5.0

このレビューはネタバレを含みます

Brooks was here, so was Red.

“Get busy living… or get busy dying.”
That’s goddamn right.

“Remember
>>続きを読む