BBさんの映画レビュー・感想・評価

BB

BB

映画(34)
ドラマ(0)
アニメ(0)

バケモノの子(2015年製作の映画)

3.8

このレビューはネタバレを含みます

Great fun. Inspiring and encouraging. Well drawn and well paced.

BUT...
とんとん拍子そのもので、少しだけ気は引けるね。自分の「
>>続きを読む

高台家の人々(2016年製作の映画)

2.5

Such a great idea. Such shit execution. Way too much silence and pregnant pauses and just.... boring>>続きを読む

ウォークラフト(2016年製作の映画)

2.0

How many movies start setting up their sequel in the first frame??
This was just a collection of cli
>>続きを読む

ズートピア(2016年製作の映画)

3.6

Good fun, but very open for interpretation - especially in the US, I'd imagine.

言の葉の庭(2013年製作の映画)

3.6

音と画像の美しさに徐々に圧倒されてしまう作品。
ストーリーは。。。クライマックスは。。。という感じではあるが、綺麗をとことん追求したアニメだからね。

(音楽も最初は久石すぎると思ったけど、そのあとは
>>続きを読む

ストラック・バイ・ライトニング(2012年製作の映画)

2.0

Super crap.
Cliches wrapped up and tied off with a ribbon of pure stupidity.
Doesn't go anywhere and
>>続きを読む

マイ・インターン(2015年製作の映画)

3.4

No reason to hate it.
But very typical "everything falls apart and comes together incredibly smoothl
>>続きを読む

親友のカミングアウト(2015年製作の映画)

3.5

Fluff, but good fun.
Does go a little bit into the post-outing awkwardness and how to deal with thin
>>続きを読む

マイ・マザー(2009年製作の映画)

3.9

近すぎると見えないものがある。
しばらく離れても、再び近づきすぎたら、やっぱり見えなくなる。双方からもそう。

人がみんな額に、自分で押せる「一時停止ボタン」があれば、いろんな不要な毒を吐かずに済む、
>>続きを読む

GOGOボーイを追いかけて(2013年製作の映画)

3.7

I like the idea that being boring can be radical. Which is totally different from intentionally stri>>続きを読む

North Sea Texas(2011年製作の映画)

2.0

Nope
Kept thinking it was going to go somewhere. Do people really live like this?

ビッグ・エデン(原題)(2000年製作の映画)

4.6

Loved everything about this! Had me laughing and crying alternately the whole way through. Real crow>>続きを読む

シングルマン(2009年製作の映画)

4.0

If only we could spot the colour moments in our lives as they happen and stop ourselves from turning>>続きを読む

追憶と、踊りながら(2014年製作の映画)

3.6

全体的にふんわりとした切なさを漂わせる作品。通訳が毎回入ることで、妙に間延びした形で、セリフと感動を二回味わえる構造がとてもユニーク。
始まって5分ぐらいで泣き始めて、それから1時間半ほとんどぶっ通し
>>続きを読む

シェイクスピアと僕の夢(2008年製作の映画)

3.8

このレビューはネタバレを含みます

Great fun!! (And the music grows on you. Found myself humming it in the shower two days later!)
Fell
>>続きを読む

White Frog(原題)(2012年製作の映画)

3.4

Wish the acting had been a bit better. But it was a good story (although way too neat and perfect).

アウト・イン・ザ・ダーク(2012年製作の映画)

4.0

Just a horrible, horrible reality.
Makes me realise how lucky I am, and then hate myself for even th
>>続きを読む

Geography Club(原題)(2013年製作の映画)

1.6

Ridiculous.
It really could've gone somewhere, but it just didn't happen.
Not to mention that forcin
>>続きを読む