Davidさんの映画レビュー・感想・評価

David

David

映画(39)
ドラマ(0)
アニメ(0)
  • List view
  • Grid view

星の旅人たち(2010年製作の映画)

2.8

A nice premise for a movie, backed up with a great soundtrack (at times the music outshines the movi>>続きを読む

スペースマン(2024年製作の映画)

1.0

I love Adam Sandler, and almost always enjoy his movies, but this movie…oh dear, such a wasted oppor>>続きを読む

ガンズ・アンド・キラーズ(2023年製作の映画)

1.4

Short movie with a very simple plot. Easy to watch but nothing special.

非常にシンプルなプロットの短編映画。見やすいですが、特
>>続きを読む

オッペンハイマー(2023年製作の映画)

5.0

I loved everything about this movie. Everything. A masterpiece. The music, the writing, the directin>>続きを読む

アステロイド・シティ(2023年製作の映画)

3.5

I love Wes Anderson movies and I really enjoyed this one too. The main criticism I have is that this>>続きを読む

トランスフォーマー/ビースト覚醒(2023年製作の映画)

1.1

The most disappointing thing about this movie is that I was expecting this would be a bad movie but >>続きを読む

ウェンディ&ルーシー(2008年製作の映画)

3.4

A very short, quiet but moving story of a young lady who is faced with crushing financial difficulti>>続きを読む

アメリカン・フィクション(2023年製作の映画)

3.8

A very enjoyable human drama.
This is a very subtle, mature, slow-paced and funny movie that is a n
>>続きを読む

デューン 砂の惑星PART2(2024年製作の映画)

4.1

What an incredible piece of cinematography. Absolutely gorgeous worlds and use of CGI.
Although not
>>続きを読む

ハンターキラー 潜航せよ(2018年製作の映画)

2.0

The simplest type of action movie. Guns, submarines and patriotism.
Some scenes had good suspense bu
>>続きを読む

ロードハウス/孤独の街(2024年製作の映画)

3.2

A remake of the 80’s movie of the same name. This movie was absolutely as expected…nothing special, >>続きを読む

ザ・フラッシュ(2023年製作の映画)

4.2

Very pleasantly surprised with this movie. I started this expecting a long and possibly disappointin>>続きを読む

ムクドリ(2021年製作の映画)

3.3

Not the most original movie, but both a funny and deeply moving story of grief. As a father of two y>>続きを読む

ナイアド ~その決意は海を越える~(2023年製作の映画)

3.2

A great movie about an incredible accomplishment. Very well made and with a great cast, this real li>>続きを読む

アリータ:バトル・エンジェル(2018年製作の映画)

3.3

An almost cult classic which I had never remembered to watch. It didn’t disappoint. The story and vi>>続きを読む

search/#サーチ2(2023年製作の映画)

4.0

A fantastic suspense movie with a very original plot and lots of plot twists which will keep you int>>続きを読む

CODE8/コード・エイト(2019年製作の映画)

2.2

Not bad. Not great. A fairly generic mutant crime movie. The acting was believable and the special e>>続きを読む

SISU/シス 不死身の男(2022年製作の映画)

3.6

With its deliberate chapter titles and bloody nazi killing violence, this feels like a budget Quenti>>続きを読む

マーシャル 法廷を変えた男(2017年製作の映画)

3.6

A fantastic courtroom true story about discrimination against black people.
The acting and pace of
>>続きを読む

オリオンと暗闇(2024年製作の映画)

2.2

A nice idea for an original animated movie. Unfortunately, my kids and I had a really hard time unde>>続きを読む

フェイブルマンズ(2022年製作の映画)

4.5

What a wonderful movie.
Based on the life of Steven Spielberg, this semi-biography takes us on a cal
>>続きを読む

ザ・クリエイター/創造者(2023年製作の映画)

3.7

It’s been a while since I last watched a good Sci-Fi movie and I was unsure what to expect from this>>続きを読む

ミートキュート 最高の日を何度でも(2022年製作の映画)

2.2

Time travel to enjoy the perfect night again and again…
A unique concept for a film and it worked re
>>続きを読む

オールド・ジョイ(2006年製作の映画)

3.5

What a lovely, peaceful and gentle piece of filmmaking (I wouldn’t necessarily call this a “movie”).>>続きを読む

マーベルズ(2023年製作の映画)

1.2

Oh dear, oh dear.
What has happened to Marvel?
This was such a disappointment. The action was subpa
>>続きを読む

REBEL MOON ー パート1: 炎の子(2023年製作の映画)

2.3

It tried very hard to be a new Star Wars, but fell short due to a longer than necessary runtime and >>続きを読む

雪山の絆(2023年製作の映画)

3.4

A truly gripping survival story of the Uruguayan flight 571 which crashed into the Andes mountains.>>続きを読む

哀れなるものたち(2023年製作の映画)

4.3

What a totally bizarre yet charming movie.

From start to finish the movie plays out like the stran
>>続きを読む

クイズ・レディー(2023年製作の映画)

4.0

A perfectly simple yet heartwarming road trip comedy about two sisters who are reunited and set off >>続きを読む

Lift/リフト(2024年製作の映画)

1.0

Could this possibly be one of the worst movies I’ve ever seen? Maybe. Generic characters, an awful s>>続きを読む

オールド・ガード(2020年製作の映画)

1.6

Oh dear. Started out so promising with such an interesting idea for a movie, but with all the possib>>続きを読む

マエストロ:その音楽と愛と(2023年製作の映画)

3.3

A very beautifully shot movie with a fabulous cast. The music was incredible and I only wish the mov>>続きを読む

>|