Yuyaさんの映画レビュー・感想・評価

Yuya

Yuya

Rip/リップ(2026年製作の映画)

3.1

Roll this joint, gonna get down low.
Start my starter,
gonna stop the show.
>>続きを読む

電車を止めるな! 呪いの6.4km(2019年製作の映画)

2.7

Well, get along.
Sweet little woman, get along.
On your way, get along.
Train kept a-rollin' all nig
>>続きを読む

国宝(2025年製作の映画)

4.6

好評と上映時間の天秤に揺れて…
もういっそ 元日に観るっきゃない

狂人とは理性を失った人ではない
理性以外の全て失った人である

…チェスタートンだったっけね
突き詰めて 魂を震わすほどの芸
>>続きを読む

アバター:ファイヤー・アンド・アッシュ(2025年製作の映画)

4.3

Take hope here, war is elsewhere.
This is God's land
Seeds planted by our forefathers.

もう 勝てないよなぁ な
>>続きを読む

ひゃくえむ。(2025年製作の映画)

4.0

I’m running blind…
The moment's passed,
you watch your world collapse.

年の瀬 師走っつーくらいだから
坊さんだって 10秒ちょ
>>続きを読む

映画「ふしぎ駄菓子屋 銭天堂」(2024年製作の映画)

3.9

I will understsnd someday, one day.
When it will be right, I don't know.

駄菓子屋って 宝島だったよなぁ
100円玉で 幾つ買
>>続きを読む

奇跡をつむぐ夜(2024年製作の映画)

3.1

miracle goodnight…
it was only make believe.

実話だってんだから そりゃ美談だな
確かに優しさって お節介になるし
何より
>>続きを読む

大洪水(2025年製作の映画)

3.2

Mom, water's gonna overflow !!
Now, don't you try an' move me.

いやいやいや ディザスターパニック
…ちゃうんかいっ!置いてけぼり!
>>続きを読む

漫才学校 ゴリラ大暴れ(1956年製作の映画)

3.0

It's the last laugh of the laughter,
…on the last day of the year,
Ma vie, tout ma vie…

今年ももうM-1の年の
>>続きを読む

星つなぎのエリオ(2025年製作の映画)

3.8

"UNIQUW"
can sometimes feel like "ALONE”.

多様性の言葉で 護れるもの 護れぬもの
優しさだけじゃない 生きてゆく為の糧
生きづらい時 宇宙の広さに夢
>>続きを読む

雪風 YUKIKAZE(2025年製作の映画)

3.4

For all your pride
to follow me across the stormy main.

蛇足といえば確かに…ドラマ仕立てで
うーん…こういう終わり方でなきゃ
次世代に伝えられ
>>続きを読む

バレリーナ:The World of John Wick(2025年製作の映画)

3.8

Into the night you'll fade knowing
that's just how she got her name of
“The Snow Queen”…

魅せ方のクールさは
>>続きを読む

108時間(2018年製作の映画)

2.9

They often spoke as though
I had been set free.
I was a sleepwalker.

信仰の深い義母が
>>続きを読む

The Doors: When Youʼre Strange 4Kリマスター版(2009年製作の映画)

4.4

People are strange
when you're a stranger.

ぶっちゃけ ドアーズって ガッと衝撃…
とか 青春に絡まってきた記憶がなく
>>続きを読む

#真相をお話しします(2025年製作の映画)

3.1

Reality is bending
while the truth bеcomes the past.
Truth in fiction's what you've made.

たかが“真
>>続きを読む

プー2 あくまのくまさんとじゃあくななかまたち(2024年製作の映画)

3.0

♫ 想像を超えた猟奇殺人さえ
今や日常ドキュメンタリー
誰もが孤独じゃなく
誰もが不幸じゃなく
誰もが今もよりよく進化してる
たとえばそんな願いを自信
>>続きを読む

トロール2(2025年製作の映画)

2.9

No time for weepin', baby.
No tears need flow.
Let no one tell you.
How you should grow, yeah !

ほぼ1
>>続きを読む

クリスマス・イブ・イン・ミラーズ・ポイント(2024年製作の映画)

3.9

Fools rush in
where wise men never go.

まさしく 現代のインデペンデンス集団
オムネス・フィルムズのタオルミーナ
宣言通り 空白
>>続きを読む

アフター・ザ・ハント(2025年製作の映画)

5.0

No one can blame you,
for walking away.
But too much rejection…

うーん そうだなぁ
>>続きを読む

ブラックニング(2022年製作の映画)

3.0

Maybe then I'll fade away
and not have to face the facts.
It's not easy facing up
>>続きを読む

映画 オッドタクシー イン・ザ・ウッズ(2022年製作の映画)

4.0

ー お金に困ってないわけじゃない。
けど 身の丈に合った範囲で
お世話になってる人達に
恩返しできてたら それでいい。ー

ハードボイルドって コレの事だよな
完全に時代
>>続きを読む

リトル・シベリア(2025年製作の映画)

3.4

Hope… where is the hope in me ?
Will I be found…
by someone close to me ?

それは招かれた混乱か 導き
>>続きを読む

ルノワール(2025年製作の映画)

3.4

♫ 子供の瞳は
大人の胸の底を探りながら
じわりじわりと壊れてゆく

『こちらあみ子』の続編みたいな感じ
子供の視点って やっぱ危うくて純粋
たぶん 悪意そのものがないからか
>>続きを読む

バラムラ(2025年製作の映画)

3.0

To sit with elders of the gentle race.
They talk of days for
which they sit an
>>続きを読む