KokiFさんの映画レビュー・感想・評価 - 3ページ目

KokiF

KokiF

映画(418)
ドラマ(0)
アニメ(0)

モアナと伝説の海(2016年製作の映画)

3.9

Another win for Disney!!

Moana is a movie that celebrates the Hawaiian culture and builds a mythica
>>続きを読む

スウィート17モンスター(2016年製作の映画)

3.2

Teen movies, especially after you grow up can either be resonating or cringing to watch.

Let's be
>>続きを読む

マリアンヌ(2016年製作の映画)

3.1

Gonna be honest......I did not care to see this one. The trailers looked boring, the whole 感動作 tag l>>続きを読む

ミス・ペレグリンと奇妙なこどもたち(2015年製作の映画)

2.7

Tim Burton is certainly a hit or miss for me. On the one hand he can do really magical movies with >>続きを読む

マグニフィセント・セブン(2016年製作の映画)

3.0

Who doesn’t want a badass action packed western? I think westerns have a great potential to be fun >>続きを読む

ドクター・ストレンジ(2016年製作の映画)

3.5

The 14th movie in the Marvel Cinematic Universe, this introduces the mysterious world of the mystic>>続きを読む

ラ・ラ・ランド(2016年製作の映画)

4.4

After Damien Chazelle’s breakout directorial debut with Whiplash, for his follow-up he decides to m>>続きを読む

ザ・コンサルタント(2016年製作の映画)

4.0

A great thriller really is a tough one to pull off considering there are many traits that could eas>>続きを読む

沈黙ーサイレンスー(2015年製作の映画)

4.5

A nearly three hour long movie about Christianity, religion, and the cultural value towards it. When>>続きを読む

ダーティ・グランパ(2016年製作の映画)

2.5

If you're reading this, a few questions for you.

•Do you like meaningful messages in your movie?
>>続きを読む

NERVE ナーヴ 世界で一番危険なゲーム(2016年製作の映画)

3.0

Truth or Dare? Which do you pick?

I had just about no good expectations for this movie. From the tr
>>続きを読む

バイオハザード:ザ・ファイナル(2016年製作の映画)

1.0

This is the final movie of the Resident Evil series. And it was just what I expected. A half-assed c>>続きを読む

ドント・ブリーズ(2016年製作の映画)

3.2

A blind man and a house makes an intense horror movie, who would have thought.

This is an intense
>>続きを読む

ブレア・ウィッチ(2016年製作の映画)

1.4

I never thought watching a found footage movie in theater would be such a nauseating experience.

B
>>続きを読む

マックス・スティール(2016年製作の映画)

1.9

Max Steel is finally here!!!!!
......said no one ever.

I remember the Max Steel action figures whe
>>続きを読む

メン・イン・キャット(2016年製作の映画)

1.9

Men In Cat.....What a horrible title. It's not plural. It's just one guy that turns into a cat.

So
>>続きを読む

KUBO/クボ 二本の弦の秘密(2016年製作の映画)

3.9

Laika Studios has created an amazing piece of art here. This movie utilizes stop-motion animation to>>続きを読む

ジャック・リーチャー NEVER GO BACK(2016年製作の映画)

2.4

I didn't care too much for this movie or the first movie. The main problem I had with both is that t>>続きを読む

デスノート Light up the NEW world(2016年製作の映画)

2.7

Looks like Japan learned a thing or two from Hollywood.
About making unnecessary sequels decades la
>>続きを読む

ソーセージ・パーティー(2016年製作の映画)

4.6

Finally!!! It only took 3 months to come in theaters but it's finally here.

This movie is a raunch
>>続きを読む

ブレア・ウィッチ・プロジェクト(1999年製作の映画)

1.3

So I haven't seen a lot of horror movies this Halloween. With the new Blair Witch movie on the horiz>>続きを読む

インフェルノ(2016年製作の映画)

2.0

Biblical suspense thrillers, that is such a cool concept. But until you actually see it....

Haven't
>>続きを読む

スター・トレック BEYOND(2016年製作の映画)

3.1

Star Trek!! It's back!! With the director of Fast & Furious in the
chair this third installment is b
>>続きを読む

ジェイソン・ボーン(2016年製作の映画)

2.2

The entire team of the series that generated hand-held style action movies have come back with the l>>続きを読む

スイス・アーミー・マン(2016年製作の映画)

4.5

In a year where the high profile movies have managed to let us down, leave it up to the indie flicks>>続きを読む

ネオン・デーモン(2016年製作の映画)

3.0

When it comes to making movies that you would describe as "f--ked up" you can count on Nicolas Windi>>続きを読む

メカニック ワールドミッション(2016年製作の映画)

2.2

Jason Statham kicking ass, over-the-top stunts, and Jessica Alba!! What the hell happened here??

It
>>続きを読む

ハドソン川の奇跡(2016年製作の映画)

4.1

It's officially fall! Which means all of the Oscar contenders come out(yay!). After a very dissapoin>>続きを読む

バットマン vs スーパーマン ジャスティスの誕生 アルティメット・エディション(2016年製作の映画)

2.8

このレビューはネタバレを含みます

Yes, this version does have a better flow of a story, and for that it makes it a little better.

Th
>>続きを読む