こうさんの映画レビュー・感想・評価 - 5ページ目

タイタニック:ジェームズ・キャメロン25周年3Dリマスター(2023年製作の映画)

4.0

👏👏👏
泣くと思ってたけど泣かんかったー😭
人間のいいとこも悪いとこも描かれててキレイなのとリアルなのと色々すごかった

ブラック・スワン(2010年製作の映画)

3.5

👏👏👏
しっかりグロいやつよりもささくれを剥くとか爪切ろうとして血出ちゃうとかの方が苦手なのかもしれない🥲

ハリー・ポッターと死の秘宝 PART2(2011年製作の映画)

4.2

👏👏
スネイプ先生いい人なんかーい
ロンとハーマイオニー結婚するんかーい

ハリー・ポッターと賢者の石(2001年製作の映画)

4.7

👏👏👏
what a moving movie.
No wonder it's called a masterpiece.
Can't wait to see the rest!

gifted/ギフテッド(2017年製作の映画)

4.1

👏👏👏
I was reminded once again that there is no right answer to parenting.
I think they were acting o
>>続きを読む

シェイプ・オブ・ウォーター(2017年製作の映画)

3.5

👏👏
A film I couldn't get myself to like.
Not that there was anything good or bad about it, but it w
>>続きを読む

アンチャーテッド(2022年製作の映画)

4.5

👏👏👏
始まり方もいいし画も綺麗だしアクションもいいし裏切りもあるしなかなかおもろい。気になるのは行き当たりばったりな謎解きが多かったところだけかなー。

SING/シング:ネクストステージ(2021年製作の映画)

4.3

👏👏👏
First of all, the music selection is good.
The pictures are so beautiful and moving.
Best musica
>>続きを読む

SING/シング(2016年製作の映画)

4.0

👏👏👏
This is truly a classic movie!
Can't wait to see the next movie!

スター・ウォーズ エピソード4/新たなる希望(1977年製作の映画)

3.5

👏👏👏
At first, I had no idea what was going on.
This quality is excellent even though it is quite ol
>>続きを読む

パラサイト 半地下の家族(2019年製作の映画)

3.8

👏👏👏
Perfect psycho.
It was a stark demonstration of the evil side of humanity.

きみに読む物語(2004年製作の映画)

4.0

👏👏👏
Love can make us better, but sometimes make us weak. It’s time to find true love.

湯を沸かすほどの熱い愛(2016年製作の映画)

4.3

👏👏👏
Cried a lot. Glad I saw it. When I have a family of my own in the future, wanna love them as muc
>>続きを読む

花束みたいな恋をした(2021年製作の映画)

3.6

👏👏
They say the beginning is the beginning of the end, and I felt that was exactly the case. I am st
>>続きを読む

ムーラン(2020年製作の映画)

3.7

👏👏
I thought they were supposed to fight with spears. I felt Mulan was a strong woman.

キャビン(2011年製作の映画)

2.5

👏
This is the kind that is monitored. I thought I had seen a similar setup. Maybe it's common. Not t
>>続きを読む