ルルルンさんの映画レビュー・感想・評価 - 16ページ目

イカロス(2017年製作の映画)

-

It won the Academy Award for Documentary Feature. I was really exhausted after watched it.

シェイプ・オブ・ウォーター(2017年製作の映画)

5.0

I went to see 'Shape Of Water' on its release day. I quickly understood what some people meant when >>続きを読む

ぼくの名前はズッキーニ(2016年製作の映画)

4.0

A good puppet animation called "My Life as a Zucchini" has been released. The film is set in an orph>>続きを読む

シェル・コレクター(2015年製作の映画)

-

I'm a big fan of an author, Antony Doerr. There's a beautiful novel he wrote called 'The Shell Colle>>続きを読む

セブン・サイコパス(2012年製作の映画)

-

I really liked 'Three Billboards' so I watched it. It sees like Martin McDonagh was inspired by Quen>>続きを読む

人生フルーツ(2016年製作の映画)

-

Life is fruits. Le Corbusier said,"The house is a machine for living in. " The most important thing >>続きを読む

ユキとニナ(2009年製作の映画)

-

I murmured "kawaii〜〜" about 100 times.

かわいい〜って100回くらい呟いた。エンディングはUAのてぃんさぐぬ花。

ハートストーン(2016年製作の映画)

-

I can't believe that this is a debut film by a director named Guðmundur Arnar Guðmundsson. Child act>>続きを読む

ウィッチ(2015年製作の映画)

-

This film set in the early colonial period. It is based on an England folklore.
By the way, it migh
>>続きを読む

スリー・ビルボード(2017年製作の映画)

5.0

'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri', staring Frances McDormand. Her actions always exceeded >>続きを読む

エゴン・シーレ 死と乙女(2016年製作の映画)

-

自分を絵に描いてもらいたい、自己顕示欲高めの女のコが集っているように見えてなんだか痛々しかった。

ミスター・ノーバディ(2009年製作の映画)

5.0

Nobody' was directed nine years ago by Jaco Van Dormael, and stars Jared Leto. I completely misunder>>続きを読む

葛城事件(2016年製作の映画)

-

It's based on a true story. I know it's a bad ending but I shouldn't have seen it.

残像(2016年製作の映画)

5.0

I rented a DVD and watched a Polish film called 'After Image'. This film is about a Polish painter n>>続きを読む

フェリーニのローマ(1972年製作の映画)

-

The chapel fashion show is so cool!

教会のファッションショー!

袋小路(1965年製作の映画)

-

Francoise Dorleac was really beautiful. She was an old sister of Catherine Deneuve.

セールスマン(2016年製作の映画)

4.0

The director Asghar Farhadi said, "Filmmakers can turn their cameras to capture shared human qualiti>>続きを読む

勝手にふるえてろ(2017年製作の映画)

4.0

'Tremble All You Want'. If I were to translate the title, it would be 'Do Whatever You Shaking'. You>>続きを読む

ミツバチのささやき(1973年製作の映画)

5.0

一見、ゆるいファンタジー映画のように見えますが、実はそうではありません。この映画は約50年前の1973年フランコ独裁政権下のスペインで製作されました。そして物語は1940年、この独裁政権が始まった頃が>>続きを読む

レディー・ガガ:Five Foot Two(2017年製作の映画)

4.0

It's a documentary film about Lady Gaga. As you know, at first, she was trying to look like a myster>>続きを読む

パーティで女の子に話しかけるには(2017年製作の映画)

4.0

If you watched “How to Talk to Girls at Parties” you wouldn't understand how to it. It was directed >>続きを読む